• Wysoki kontrast
 • Zmień rozmiar czcionek

  Marzec 2022 r.

  KOMUNIKAT

  w sprawie leczenia antyretrowirusowego (ARV), opieki i wsparcia dla uchodźców wojennych zakażonych HIV lub chorych na AIDS


  1. Wszystkie osoby zakażone HIV, które nie mają możliwości kontynuowania leczenia ARV, powinny zgłaszać się do:
  – Poradni leczenia HIV/AIDS, działających przy ośrodkach referencyjnych –klinikach – realizujących Rządowy Program Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce” na lata 2022–2026. Ich adresy i numery telefonów są dostępne na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS, jednostki podległej Ministrowi Zdrowia, www.aids.gov.pl w zakładce „pacjenci z Ukrainy” (tytuł w jęz. ukraińskim);
  – Krajowego Centrum ds. AIDS, nie osobiście, lecz wysyłając wiadomość e-mail na adres: aids@aids.gov.pl.
  2. Podczas wizyty w Poradni HIV/AIDS potrzebna będzie dokumentacja medyczna z leczenia – jeśli pacjent ją posiada.
  3. Każdy pacjent z HIV/AIDS, szczególnie kobiety ciężarne i dzieci, zgłaszający potrzebę leczenia i problem braku leków, otrzyma czasową pomoc w tym zakresie.
  4. Leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne dla pacjenta.
  5. W sytuacjach nagłych narażenia na zakażenie HIV (pozazawodowego, wypadkowego), takich jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie, należy pamiętać o profilaktyce poekspozycyjnej – PEP. Trzeba jak najszybciej (najlepiej w czasie do 48 godzin od zdarzenia) zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Leki w ramach terapii poekspozycyjnej są bezpłatne. Wykaz placówek znajduje się pod adresem https://aids.gov.pl/co-robic/.
  6. Przypominamy, że wszystkie osoby, które już pracują w Polsce, w celu uzyskania świadczeń (w tym leczenia ARV), powinny posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
  Jednocześnie przypominamy, że w każdym województwie działa przynajmniej jeden Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD), w którym każda osoba pełnoletnia może bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie wykonać test w kierunku HIV. Pracujący w nich certyfikowani doradcy, w razie wykrycia zakażenia, służą wsparciem, informacjami i mogą pomóc umówić wizytę u specjalisty.
  Adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/pkd.
  Źródło:
  Ministerstwo Zdrowia
  Krajowe Centrum ds. AIDS

   Skip to content